جزئیات محصول
محل منبع: چین
نام تجاری: YM
گواهی: High-tech Enterprise Certificate
شماره مدل: ماژول LED UV لنز تخت YM-6565
شرایط پرداخت و حمل و نقل
مقدار حداقل تعداد سفارش: مذاکره کنید
قیمت: Negotiate
جزئیات بسته بندی: کارتن
زمان تحویل: 7-10 روز کاری
شرایط پرداخت: T/T
قابلیت ارائه: 100000
نام محصول: |
ماژول LED UV لنز تخت YM-6565 |
قدرت: |
10 وات |
سایز نورانی: |
6.5mm*6.5mm |
ولتاژ: |
6.5-7.5V |
فعلی: |
1-1.5A |
تراشه های LED: |
اختیاری (LG/ Egileds/ Seoul) |
فرآیند محصور سازی: |
بسته لنز کوارتز با درجه حرارت بالا |
زاویه لنز را مشاهده کنید: |
180 درجه |
گارانتی: |
1 سال |
نام محصول: |
ماژول LED UV لنز تخت YM-6565 |
قدرت: |
10 وات |
سایز نورانی: |
6.5mm*6.5mm |
ولتاژ: |
6.5-7.5V |
فعلی: |
1-1.5A |
تراشه های LED: |
اختیاری (LG/ Egileds/ Seoul) |
فرآیند محصور سازی: |
بسته لنز کوارتز با درجه حرارت بالا |
زاویه لنز را مشاهده کنید: |
180 درجه |
گارانتی: |
1 سال |
UV LED Chips 10W high power uv led module Line light source
1. High Irradiance Output – Delivers superior UV intensity for deep curing and high-speed production lines.
2. Speed-Synchronized Auto Dimming – Light intensity automatically adjusts to match printer speed, ensuring complete curing without over-exposure.
3. Adjustable Intensity with Digital Display – User-friendly control with real-time digital readout from 0% to 100%.
4. Zonal On/Off Control – Activate partial or full LED segments according to print size. Saves energy and reduces heat buildup on narrow prints.
5. Real-Time Temperature Monitoring – Active thermal management with temperature display and over-temperature protection.
6. Independent Lamp Control – For multi-lamp systems, each UV lamp can be controlled separately (on/off/dimming) for maximum flexibility.
7. Short Circuit Alarm – Instant warning and circuit protection to safeguard your equipment and operators.
| Product Name | UV LED Chips 10W |
| Power | 10W |
| Color | UV |
| Number of lamp beads | 1 pcs |
| Diode type | 6565/6868 smd |
| Lens Material of Diode | Quartz |
| View Angle of the Lens | 180 degree |
| Luminous Size | 6.5mm*6.5mm |
| Wavelength | 365nm,385nm,395nm,405nm |
| Voltage | 6.5-7.5V |
| Current | 1-1.5A |
| Chip Material | LG,Seoul,Epileds |
| Encapsulation process | High temperature quartz lens package |
| Module material | Copper substrate |
| Lifespan (hours) | 20000 |
| Warranty | 1 year |
| Application | Apply in various UV printing industries, painting, |
| Place of Origin | Shenzhen, Guangdong, China |
![]()
Our UV LED curing systems are widly used in glass industry, decoration industry, building materials industry,
furniture industry, etc.
It's suitable for kinds brand of inkjet sprayers such as Konika,Xaar, Ricoh, and kinds of printers
includingflatbed printer, roll to roll printer, wide format printer, inkjet, digital printer, rotary press etc.
FAQ
Q1: Are you a factory?
A: Yes, we have our own factory in Longhua, Shenzhen. And our trading department and warehouse
is located in Guanlan Distrist, Shenzhen, if you have time come China, welcome your visisting!
Q2: Could you please send me the sample, so that I could see and check its quality?
A: Yes. We can send you samples.
Q3: Can you accept OEM and ODM order?
A: Yes. We are able to complete your OEM and ODM orders. We have large quantities of led products
in stock for normal models. For special models, it will takes some time to customize them.
Q4. How do you ship the goods and how long does it take to arrive?
A: We usually ship by DHL, UPS, FedEx . It usually takes 3-7 days to arrive. Airline and sea shipping also optional.
Q5. How to proceed an order for led light?
A: Firstly let us know your requirements or application.
Secondly We quote according to your requirements or our suggestions.
If you have other needs, please contact us to provide you with the best solution.
Umi@ymleduv.com , Thank you for your attention.